generální partner

České dráhy, a.s.

partner

Pražská šachová společnost
Era poštovní spořitelna
PORG – vzdělávací instituce založená v roce 1990
Czech Tourism
Čokoládovny Fikar
Untitled Document

pozoruhodnosti Prahy

Šachový vlak 2012

Pozoruhodnosti a pamětihodnosti Prahy

Praha byla prý prahem mezi východem a západem, byla městem alchymistů a astronomů (Tycho de Brahe je pohřben v kostele Panny Marie před Týnem na Staroměstském náměstí) za císaře Rudolfa II. a také městem šachistů. Narodil se v ní první mistr světa v šachu Wilhelm Steinitz (připomíná to pamětní deska na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy), hostila šachovou olympiádu v roce 1931 a dnes v ní žije nejlepší český šachista David Navara. Projděte se královkou cestou, kudy se ubírali korunovační průvody, od secesního Obecního domu, kolem Orloje na Staroměstském náměstí, přes Karlův most a pak Neruvkou nahoru na Hrad. Tam v sídle českých králů a dnes českého prezidenta nenajdete vyvěšenou vlajku Evropskou unie a můžete si přečíst zajímavé a provokativní texty šachového příznivce a českého prezidenta Václava Klause o společné evropské měně a o globálním oteplování.

Pamětní deska s reliéfní podobiznou prvního mistra světa v šachu Wilhelma Steinitze (*1836 Praha †1900 New York) je umístěna na boční stěně Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Nedaleko odtud, na rozhraní židovského ghetta a Starého města ve slepé uličce Goldřichově, stával Steinitzův rodný domek.)

Proslulý staroměstský Orloj na staré pražské radnici na Staroměstském náměstí.

Katedrála sv. Víta je jeden z nejkrásnějších gotických chrámů ve střední Evropě. Uvnitř jsou v místnosti zamčené sedmi zámky uloženy české korunovační klenoty.


Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb