generální partner

ČEZ

partner

Čepro, a.s.
Severočeské doly a.s.
Dopravní stavby Brno
UniCredit Bank
Ernst & Young
czechtourism
Městská část Praha 1
Euroagentur

mediální partner

E15
EURO
Šachový týdeník
Nss.cz
Untitled Document

hráči

ČEZ CHESS TROPHY 2014

GM Hikaru Nakamura (2772)

NakamuraVelmistr Hikaru Nakamura byl k 1. 1. 2014 na třetím místě světového žebříčku, dlouhodobě patří do první světové desítky a je nejlepším šachistou USA. V červnu 2014 bude hlavním hostem festivalu ČEZ CHESS TROPHY 2014.

Hikaru Nakamura se narodil 9. 12. 1987 ve městě Hirakata v japonské prefektuře Osaka japonskému otci a americké matce, avšak ve dvou letech se přestěhoval s matkou a starším bratrem do Spojených států. V sedmi letech začal hrát šachy pod vedením nevlastního otce, mistra FIDE ze Srí Lanky a proslulého učitele šachu Sunila Weeramantryho. Velmi rychle se zlepšoval a ve věku 15 let a 79 dní se stal nejmladším velmistrem USA, dokonce o tři měsíce dříve než legendární Bobby Fischer. Jeho nejvýraznějším výsledkem je vítězství na turnaji ve Wijku aan Zee v roce 2011, když za sebou nechal kompletní světovou špičku v čele s Carlsenem, Anandem, Aronjanem i Kramnikem. Nakamura je považován za agresivního hráče s mimořádnou fantazií, rychlou rukou a úžasnou vůlí po vítězství.

Knihu o velmistru Nakamurovi s několika desítkami podrobně komentovanými nejzajímavějšími partiemi jeho kariéry (Fighting Chess with Hikaru Nakamura), které vydalo švýcarské nakladatelství Olms, si můžete objednat emailem (pavel.matocha@gmail.com), nebo koupit v Michnově paláci na Kampě během šachového festivalu ČEZ CHESS TROPHY 2014 (tedy od 6. do 10. června). Více o knize si můžete přečíst zde.

GM David Navara (2706)

NavaraVelmistr David Navara (29 let) je již mnoho let nejlepším šachistou České republiky. Pravidelně reprezentuje na šachových olympiádách a na mezinárodních turnajích, při každoročních festivalech Pražské šachové společnosti již hrál zápasy s Anatolijem Karpovem, Viktorem Korčnojem, Vladimirem Kramnikem, Nigelem Shortem, Borisem Gelfandem, Alexejem Širovem, Vasilijem Ivančukem, Juditou Polgárovou, Sergejem Movsesjanem, Peterem Svidlerem a Hou Jifan. Na světovém žebříčku byl nejvýše na třináctém místě (od 1. ledna do 30. června 2007), nyní je na 42. místě (ELO 2706).

V lednu 2007 hrál na svém prvním superturnaji (Corus 2007 ve Wijk aan Zee), kde dokázal černými kameny remizovat i s tehdejším mistrem světa Vladimirem Kramnikem, i s tehdy nejvýše postaveným hráčem na světovém žebříčku a dnešním mistrem světa Viswanathanem Anandem, i s nedávnou světovou ratingovou jedničkou Veselinem Topalovem, a porazit současnou světovou jedničku Magnuse Carlsena. V létě 2007 vyhrál prestižní turnaj v rapid šachu v německém Mainzu, kde startovalo 762 šachistů z celého světa, včetně velmistrů z první světové desítky. Na mistrovství Evropy jednotlivců v Budvě dělil 1. až 11. místo, a kvalifikoval se tak na Světový pohár.

V roce 2011 hrál velmi úspěšně na Světovém poháru, kde se probojoval mezi osm nejlepších. V lednu 2012 se mu sice nedařilo na superturnaji ve Wijk aan Zee, ale dokázal zde černými figurami porazit vítěze turnaje a světovou dvojku Levona Aronjana.

Po absolvování gymnázia složil David Navara úspěšně zkoušky na čtyři vysoké školy a rozhodl se pro studium logiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, které dokončil v roce 2010. Je svobodný, žije doma s rodiči. Jeho koníčkem je odborná sociologická literatura. Rád sleduje historické dokumenty v televizi. Sport, kromě šachů (pokud šachy jsou sport), ho nikdy nezajímal.

Píše velmi zajímavý a tisíci čtenářů sledovaný blog.

Loni dokončil rukopis knihy Můj šachový svět, kterou letos v září vydá Pražská šachová společnost. V knize čtenáři najdou 51 partií velmistra Navary, které sám komentoval, a dále jeho autobiografii a mnoho dalších zajímavých textů nejen o šachovém světě.


Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb