generální partner

ČEZ

partner

Severočeské doly a.s.
UniCredit Bank
Městská část Praha 1
Euro Oil
Euroagentur
Dopravní stavby Brno
Česká obec sokolská

mediální partner

Lidové noviny
E15
EURO
Šachový týdeník
Nss.cz
Untitled Document

hráči

ČEZ Chess Trophy 2015

GM Wesley So (2778)

SoVelmistr Wesley So (21 let) se na narodil na Filipínách, ale od minulého roku reprezentuje USA, kde také žije. Na šachových olympiádách reprezentoval již od svých 12 let, ve 14 letech získal titul šachového velmistra a ve 20 letech se dostal do první světové desítky. Aktuálně je na 7. příčce světového žebříčku (ELO 2778).

V roce 2008 zvítězil na silně obsazeném turnaji v Dubaji a o rok později vyhrál skupinu C na prestižním turnaji ve Wijk aan Zee. Ve stejném roce se mu také dařilo ve Světovém poháru, kde postoupil až do čtvrtého kola. Od té doby dokázal triumfovat na několika relativně slabších turnajích, přičemž v roce 2011 se stal také filipínským šampiónem.

Mezi jeho významné výsledky se řadí například výborný výsledek na Reykjavík Open v roce 2013, ve kterém jej o celkové vítězství připravilo jen horší tie-breakové skóre. A především loňské vítězství na Capablankově memoriálu v Havaně a na Milionářském turnaji v Las Vegas a letošní dělení 2. místa na superturnaji ve Wijk aan Zee.

Wesley So studoval na Websterově universitě v USA, ale letos ze studií odešel, aby se mohl věnovat profesionálně a na 100 % šachu. Kompletní přehled jeho turnajových výsledků a videa z některých jeho zajímavých partií najdete na jeho webových stránkách wesleyso.com.

GM David Navara (2751)

NavaraVelmistr David Navara (30 let) je již mnoho let nejlepším šachistou České republiky. Pravidelně reprezentuje na šachových olympiádách a na mezinárodních turnajích, při každoročních festivalech Pražské šachové společnosti již hrál zápasy s Anatolijem Karpovem, Viktorem Korčnojem, Vladimirem Kramnikem, Nigelem Shortem, Borisem Gelfandem, Alexejem Širovem, Vasilijem Ivančukem, Juditou Polgárovou, Sergejem Movsesjanem, Peterem Svidlerem, Hou Jifan a Hikaru Nakamurou. Na světovém žebříčku byl nejvýše na třináctém místě (od 1. ledna do 30. června 2007), nyní je na 14. místě (ELO 2751).

V lednu 2007 hrál na svém prvním superturnaji (Corus 2007 ve Wijk aan Zee), kde dokázal černými kameny remizovat i s tehdejším mistrem světa Vladimirem Kramnikem, i s tehdy nejvýše postaveným hráčem na světovém žebříčku a dnešním mistrem světa Viswanathanem Anandem, i s nedávnou světovou ratingovou jedničkou Veselinem Topalovem, a porazit současnou světovou jedničku Magnuse Carlsena. V létě 2007 vyhrál prestižní turnaj v rapid šachu v německém Mainzu, kde startovalo 762 šachistů z celého světa, včetně velmistrů z první světové desítky. Na mistrovství Evropy jednotlivců v Budvě dělil 1. až 11. místo, a kvalifikoval se tak na Světový pohár.

V roce 2011 hrál velmi úspěšně na Světovém poháru, kde se probojoval mezi osm nejlepších. V lednu 2012 se mu sice nedařilo na superturnaji ve Wijk aan Zee, ale dokázal zde černými figurami porazit vítěze turnaje a světovou dvojku Levona Aronjana.

V roce 2014 vyhrál mistrovtsví Evropy v bleskovém šachu a v letošním roce byl druhý na mistrovství Evropy v klasickém šachu.

Po absolvování gymnázia složil David Navara úspěšně zkoušky na čtyři vysoké školy a rozhodl se pro studium logiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, které dokončil v roce 2010. Je svobodný, žije doma s rodiči. Jeho koníčkem je odborná sociologická literatura. Rád sleduje historické dokumenty v televizi. Sport, kromě šachů (pokud šachy jsou sport), ho nikdy nezajímal.

Píše velmi zajímavý a tisíci čtenářů sledovaný blog.

Při festivalu ČEZ CHESS TROPHY 2015 bude pokřtěna jeho kniha Můj šachový svět.


Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb