generální partner

České dráhy, a.s.

partner

JLV
Lama energy a.s.
EA Hotels
GO parking
Sporten
Výzkumný ústav železniční, a.s.
Ajeto Glassworks

mediální partner

Lidové noviny
Šachový týdeník
Chessbase.com

pořadatel

Pražská šachová společnost
Untitled Document


pozoruhodnosti Regensburgu

Šachový vlak 2016

Pozoruhodnosti Regensburgu

Regensburg leží v ploché kotlině na soutoku Dunaje a Regennu. Historické jádro je jedním z nejlépe zachovaných středověkých německých měst, je považováno za největší zachovalou celistvou středověkou zástavbu v Německu. Proto, i pro velký kulturní význam (v ranném středověku duchovní centrum střední Evropy), bylo historické jádro zařazeno roku 2006 na seznam světového dědictví UNESCO. Regensburg je též městem univerzitním a rovněž místem posledního odpočinku Johannese Keplera, v jehož úmrtním domě bylo zřízeno muzeum (Kepplerhaus). Kamenný most byl postaven v letech 1135–1146. Je nejstarším dochovaným a dodnes používaným mostem na sever od Alp a stal se vzorem pro stavbu dalších mostů i v jiných evropských zemích (Londýn, Avignon) a pravděpodobně i pro Kamenný most v Písku, Roudnici nad Labem a Karlův most v Praze. Díky tomuto gotickemu mostu město zbohatlo na výběru mýta.

Dóm sv. Petra - Největší chrám v Řezně, tvořící pomyslné srdce města. Gotická katedrála ve „francouzském stylu? (údajně jediná v Bavorsku). Z vnějšku chrámu upoutá především množství soch svatých, bohatě zdobené portály, ale také řadou plastik a reliéfů různých démonů, draků a dalších příšer. Interiéru dominuje hlavní stříbrný oltář. Pod chrámem se nachází krypta, jež sloužila jako pohřebiště řezenských biskupů.

Zámek sv. Emmerama - Roku 739 bylo zřízeno při kostele sv. Emmerama benediktinské opatství, které patřilo po staletí k nejdůležitějším kulturním centrům Evropy. Studovala se zde teologie, filozofie, matematika i astronomie, klášterní knihovna měla v držení jednu z nejkrásnějších knih středověku – Codex Aureus. Zároveň bylo až do roku 975 sídlem řezenských biskupů. V 18. století se opět stal jedním z předních center vědy (mimo jiné meteorologie). Roku 1812 byl klášter zrušen a přeměněn na rezidenci knížecí rodiny Thurn-Taxisů, jako zámek slouží dodnes. Část areálu včetně křížové chodby původního kláštera a do rajského dvora v 19. stol. vestavěné pohřební kaple je přístupná turistům, v části muzeum, část hrabaty Thun-Taxisy stále obývána (údajně jde o největší obývaný zámek v Německu).

Doporučené restaurace

Storstad
Vyhlášený kuchař, který získal Michelinskou hvězdu i pro tuto restauraci.
Watmarkt 5, Regensburg,
tel. +49-941 599 93 000

Weltenburger am Dom
Restaurace proslulá svým pivem a tradiční bavorskou kuchyní.
Domplatz 3, Regensburg,
tel. +49-941 586 14 60

VyVu Vietnam Cuisine
Pokud hledáte lehčí kuchyni a příjemnou obsluhu, zajděte do proslulé vietnamské restaurace v Regensburgu.
Prinz-Ludwig-Str. 9, Regensburg,
tel. +49-941 785 229 87

OSTATNÍ
Obchod s ručně vyráběnými šachy Johann Zimmermann Schachspiele
Tändlergasse 7, Regensburg

Kamený most

Katedrála

Panoráma při pohledu z katedrály


Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb