generální sponzor

ČEZ

sponzor

Město Praha
czechtourism
MERO
Unipetrol
Čepro a.s.
Euroagentur
Hotel Kampa
Pražská šachový společnost
Untitled Document

přednáška GM Plachetky

ČEZ CHESS TROPHY 2009

O Richardu Rétim, nejlepším českém šachistovi 20. století

Přednáška velmistra Jána Plachetky – hotel Best Western Kampa (Všehrdova 16, Praha 1) - středa 27. 5. 2009 od 16:00

Bílý na tahu překvapivě dokáže zremizovat, ale jen málokterý netrenénovaný šachista řešení objeví. A to přesto že na šachovnici jsou kromě králů jen dva pěšci a tedy velmi málo možných tahů. Sám jsem díky této studii nedávno vyhrál láhev šampaňského. Kamarádi po několika hodinách bádání došli ke stoprocentní jistotě, že toto černý vždycky vyhraje.
Řešení Vám ukáže ve středu 27. 5. 2009 slovenský velmistr Ján Plachetka, který si připravil přednášku o tomto geniálním šachistovi. Richard Réti se narodil na Slovensku, mluvil německy a maďarsky, ale šachovou notaci psal česky. Na turnajích i šachové olympiádě reprezentoval Československo a při anketě století, pořádané v roce 2006 Šachovým svazem ČR, byl s velkým náskokem zvolen nejlepším českým šachistou 20. století.
Réti byl nejen velmi silný šachista, který porazil i mistry světa Capablancu a Aljechina, ale rovněž pozoruhodný šachový filozof. Výborně hrával i simultánky naslepo. Velmistr Plachetka vám přiblíží tohoto pozoruhodného myslitele a ukáže i jeho fantastické studie a partie.“.


Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb