generální sponzor

ČEZ

sponzor

Město Praha
czechtourism
MERO
Unipetrol
Čepro a.s.
Euroagentur
Hotel Kampa
Pražská šachový společnost
Untitled Document

hráči

ČEZ CHESS TROPHY 2009

GM David Navara (2654)

NavaraMezinárodní velmistr David Navara (24 let) je již několik let nejlepším šachistou České republiky. Pravidelně reprezentuje na šachových olympiádách a na mezinárodních turnajích, při každoročních festivalech Pražské šachové společnosti již hrál zápasy s Anatolijem Karpovem, Viktorem Korčnojem, Vladimirem Kramnikem, Nigelem Shortem, Borisem Gelfandem a Anatolijem Širovem. Na světovém žebříčku byl nejvýše na třináctém místě (od 1. ledna do 30. června 2007), nyní je na 74. místě (ELO 2654).
V lednu 2007 hrál na svém prvním superturnaji (Corus 2007 ve Wijk aan Zee), kde dokázal černými kameny remizovat i s tehdejším mistrem světa Vladimirem Kramnikem, i s tehdy nejvýše postaveným hráčem na světovém žebříčku a dnešním mistrem světa Višim Anandem, i s dnešní světovou ratingovou jedničkou Veselinem Topalovem. V létě 2007 vyhrál prestižní turnaj v rapid šachu v německém Mainzu, kde startovalo 762 šachistů z celého světa včetně velmistrů z první světové desítky.
Na letošním mistrovství Evropy jednotlivců v Budvě dělil 1. až 11. místo a kvalifikoval se tak na Světový pohár.
Po gymnáziu složil úspěšně zkoušky na čtyři vysoké školy a rozhodl se pro studium logiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde stále studuje. Je svobodný, žije doma s rodiči a mladším bratrem. Jeho koníčkem je odborná sociologická literatura. Rád sleduje historické dokumenty v televizi. Sport, kromě šachů (pokud šachy jsou sport), ho nikdy nezajímal.

GM Vasilij Ivančuk (2746)

IvančukMezinárodní velmistr Vasilij Michailovič Ivančuk (40 let) patří již dvacet let mezi absolutní světovou špičku. Na světovém žebříčku mu k 1. lednu 2009 patřila třetí příčka, dnes je na dvanáctém místě (ELO 2746). Dlouhodobě je nejlepším hráčem Ukrajiny, kterou reprezentoval na bezpočtu šachových olympiádách, mistrovstvích světa i Evropy a dalších mezinárodních turnajích.
V loňském roce vyhrál superturnaj v Sofii M-Tel Masters i Talův memoriál v Moskvě, letos dělil první místo na superturnaji v Linares. Ve srovnání s ostatními velmistry ze světové špičky hraje mnohem více turnajů a překvapuje množstvím fantastických obětí a neotřelých idejí. Logickým důsledkem jsou velmi kolísavé výkony – nikdy není předem jasné, zda na superturnaji vyhraje, či skončí poslední.
Na šachové olympiádě v Drážďanech v listopadu 2008 se nedostavil k dopingové kontrole a hrozil mu zato až dvouletý distanc. Případ byl nakonec uzavřen s tím, že nebyl k dopinovému testu řádně vyzván a že tedy ani nebyl povinnen se mu podrobit.
Mistr světa Viši Anand o Ivančukovi řekl: „Je velmi inteligentní, ale nikdy nevíte, v jaké náladě ho potkáte. Někdy vás vítá jako dlouho neviděného bratra, jindy vás zcela ignoruje. Ostatní hráči o něm říkají, že žije na planetě Ivančuk.“


Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb