generální sponzor

Vršanská uhelná

partner

Lázně Poděbrady
Hotel Zámeček
Sklárny Crystal Bohemia
Lama energy a.s.
Untitled Document

šachová historie Poděbrad

Sněženky a Machři – Vršanská uhelná chess match 2013

Šachová historie Poděbrad

Do bohaté šachové historie českých a slovenských lázní přinesly svůj významný vklad i útulné Poděbrady. Městečko dnes s více než třinácti tisíci obyvatel hostilo v minulosti hned několik velkých akcí. Nad šachovnicemi tu zasedli velcí mistři minulosti na čele se čtvrtým mistrem světa v šachu Alexandrem Aljechinem, Gedeonem Stahlbergem, či Vasjou Pircem, kterým sekundovaly pro změnu velká jména domácí šachové historie a současnosti: Salo Flohr, Karel Opočenský, Věra Menčíková, David Navara, Viktor Láznička, nebo Zbyněk Hráček.

Mezinárodní turnaj 1936: Flohr a Aljechin

Bezesporu největší šachová událost proběhla v Poděbradech těsně před válkou, v roce 1936. V rámci čtrnáctého sjezdu Ústřední jednoty československých společnosti (ÚJČS) se zde konalo hned několik turnajů, z nichž ten s mezinárodním puncem přivítal ve středočeském regiónu tři z největších fenoménů té doby. V době konání turnaje exmistra světa Alexandra Aljechina, první mistryni světa Věru Menčíkovou a nejlepšího českého šachistu Salomona Flohra. O turnaji vyšla jedna z nejhodnotnějších turnajových knih v české šachové literatuře.



„Právem můžeme sjezd přiřaditi k těm nejzdařilejším, jež jsme od založení jednoty před 31 lety zažili. Příjemné lázeňské prostředí nemohlo zůstati bez vlivu na náladu všech účastníků, což se opět nezbytně projevilo kvalitou výkonů, jež byly mimořádně dobré ve všech turnajích,“ hodnotil výsledky turnaje soudobý tisk a ohledně aktivity jednotlivých patií dodal: „Charakteristickým rysem poděbradského turnaje jest, že se pořadatelstvu poštěstilo sestaviti listinu účastníků z hráčů převážně mladých, z nichž několik jich předstoupilo poprvé před mezinárodní veřejnost. Byl tím podán i důkaz, oč lepší jest při výběru takovéto hledisko, než honba za hráči jmen kdysi slavných, kteří ale pak v turnaji neukáží víc, než-li rutinu, s jakou remizují více než polovinu partií.“

Salomon Flohr vyhrál i přes počáteční slabý start, když o jeho prvenství rozhodl drtivý výkon v druhé polovině turnaje. Dalším příjemným objevem učiněným v Poděbradech bylo vystoupení ostravského mistra Jana Foltyse, který svoji dravou hrou dosáhl na třetí příčku závěrečné tabulky. Nadšení z jeho výkonu vyjádřil i Československý šach, když v turnajovém komentáři na adresu Jana Foltysem napsal: „Čeho si nejvíce vážíme na tomto objevu nového talentu, je osobitý styl mladého mistra. Foltys nejde vyšlapanou a pohodlnou cestou poziční technické rutiny, po níž se valná část naší mladé generace ubírala, nýbrž je zjevným přívržencem bojovného šachu, který si z Ruska a Německa stále mocněji razí cestu do mezinárodního šachu. Jemu není „safety firtst“ alfou a omegou šachového umění, nýbrž zakládá partii od počátku na útok, zápletky a kombinaci.“

Přebor Československa 1956: Alster a Opočenský

Další silný turnaj hostilo středočeské lázeňské městečko o dvacet let později. V roce 1956 se sem sjelo dvacet předních domácích šachistů, aby soupeřilo o titul přeborníka Československa. Vítězem turnaje se stal devětadvacetiletý Ladislav Alster, který byl tehdy na vrcholu svých sil. Stříbro bral mistr František Zíta a o bronz se s jedenácti a půl bodem z devatenácti možných dělil Karel Opočenský s Miroslavem Herinkem. Ze známých jmen doby pozdější se za poděbradskými šachovnicemi v roce 1956 objevil například brněnský mistr František Blatný, nebo slovenští reprezentanti Julius Kozma, Ján Šefc a Maxmilián Ujtelky.

Finále Extraligy 2012:

Posledním z velkých šachových klání se v Poděbradech odehrálo v minulém roce. Ve dnech 20. – 22. dubna se ve zdejším kongresovém a kulturním centru Lázeňská kolonáda uskutečnila tři finálová kola Extraligy šachových družstev 2012.

Srocení závěrečných tří extraligových kol na jedno místo a jeden termín motivovalo kluby, aby právě do Poděbrad přivezly své největší hvězdy, a tak zde byly k vidění duely hned několika hráčů honosících se členstvím v prominentním společenství šachistů s ratingem nad 2700 bodů. Tím na žebříčku nejvýše postaveným byl ukrajinský exmistr světa FIDE Ruslan Ponomarjov (2758) hájící barvy Lysé nad Labem Nejlépe se v lázeňském prostředí ale dařilo šachistům z Nového Boru v čele s nejleoším českým šachistou Davidem Navarou. Ti ve třech zápasech ztratili v jednotlivých partiích jen dva bodíky a jejich dvě vítězství v poměru 7,5:0,5 a jedno 7:1 nenechalo nikoho na pochybách o tom, že titul mistra republiky je ve správných rukách.

I kategorii individuálních výkonů ovládli šachisté z Nového Boru. Tří bodů ze tří partií dosáhli novoborští velmistři Radoslav Wojtaszek (2704), Viktor Láznička (2701), Krishnan Sasikiran (2689) a Petr Hába (2502). Stoprocentní úspěšnosti dosáhli také IM Pavel Šimáček (2462) z týmu Grygova a ostravský Jiří Kočiščák (2318).

SNĚŽENKY A MACHŘI - CZECH COAL CHESS MATCH 2012

Hotel Zámeček hostil tradiční zápas Sněženky a Machři, ve kterém legendární velmistři (Wolfgang Uhlmann, Fridrik Olafsson, Oleg Romanišin a Vlastimil Hort) porazili nastupující generaci šachistek (Valentina Gunina, Tania Sachdev, Alina Kašlinskaja a Kristýna Havlíková) 17 : 15.
Čestným hostem zápasu byl nejstarší žijící velmistr Jurij Averbach.


Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb