Pořádané akce

Fotosoutěž z hospod a kaváren

Fotosoutěž z hospod a kaváren

(listopad - prosinec 2015, Česká republika)
Vyfoťte zátiší šachových figur s poloprázdnými půllitry ve vaší oblíbené zakouřené knajpě, dva kamarády náruživě blicající v hospůdce na růžku, portrét šachového mistra v jeho oblíbené vinárně, akt šachistky v dekadentní kavárně či jakýkoliv jiný šachový motiv či momentku v hospodě, kavárně, baru, čajovně nebo vinárně a pošlete je nejpozději do 12. 12. letošního roku mailem na adresu sachova.kavarna@gmail.com (sem směřujte i případné otázky).
Nejlepší snímky budou nejen odměněny (vouchery do Centra FotoŠkoda a fotopublikacemi z nakladatelství Torst), ale také vystaveny a publikovány.

Česko-slovenský šachový zápas manažerů 2015

Česko-slovenský šachový zápas manažerů 2015

(listopad 2015, EA Business hotel Jihlava)
Šachový zápas českých a slovenských manažerů na osmnácti šachovnicích na čtyři kola v rapid šachu se uskutečnil 7. 11. v EA Business Hotelu Jihlava. Vyhráli hosté ze Slovenska 3:1. Zápas pořádala Pražská šachová společnost a jeho hosty byli legendární velmistři Jan Smejkal a Ján Plachetka.

Šachový vlak 2015

Šachový vlak 2015

(říjen 2015, Praha - Drážďany - Vratislav - Bratislava - Vídeň - Praha)
Šachový vlak 2015 projel ve dnech 9. - 13. řijna po trase Praha - Drážďany - Vratislav - Bratislava - Vídeň - Praha. Ve vlaku hraný 11kolový turnaj v rapid šachu vyhrál švédský velmistr Lars Karlsson, před filipínským velmistrem Juliem Sadorrou a německým velmistrem Rajem Tischbierkem. V turnaji hrálo 120 šachistů z 19 zemí celého světa.

EY bleskový turnaj manažerů

EY bleskový turnaj manažerů

(září 2015, Florentinum, Praha)
Poradenská společnost EY uspořádala ve spolupráci s Pražskou šachovou společností již 5. ročník manažerského turnaje v bleskovém šachu, jehož vzácným hostem byl letos legendární velmistr Vlastimil Hort.
Mezi dvaceti pozvanými manažery šachově dominoval majitel společnosti INGEM inženýrská Jan Michálek, který získal 8,5 bodů z devíti partií. Na druhém místě skončil jednatel Motorpalu Jan Petr a třetí místo vybojoval architekt Martin Habina.

Šachy v balonu

Šachy v balonu

Unikátní velmistrovský šachový zápas v horkovzdušném balonu odehráli v sobotu 12. září velmistři Martin Petr a Petr Neuman při letu z Karlštejna do Hýskova. Zápas byl součástí fiesty k 50 letům Balonklubu Praha, pořádala ho Pražská šachová společnost a vyhrál ho velmistr Petr Neuman.

ČEZ Chess Trophy 2015

ČEZ Chess Trophy 2015

(červen 2015, Michnův palác, Praha)
Sedmý nejlepší šachista světa, filipínsko-americký velmistr Wesley So byl hlavním hostem festivalu ČEZ CHESS TROPHY 2015. V Praze odehrál od 13. do 16. 6. zápas na 4 vážné partie s nejlepším českým šachistou Davidem Navarou. Velmistr So vyhrál 3:1. Součástí festivalu byla i simultánka Wesley So (12. 6.), přednášky zkušených velmistrů, výstava šachových figur a křest knihy Davida Navary Můj šachový svět.

Putovní výstava šachového humoru Miroslava Bartáka

Putovní výstava šachového humoru Miroslava Bartáka

(duben až červen 2015, vlaková nádraží)
Jeden z nejlepších českých kreslířů humoru beze slov, Miroslav Barták, je autorem plakátů pro Šachový vlak 2015 a dalších několika desítek kreslených vtipů s šachovou tematikou. Jejich výběr byl vystaven postupně na několika českých nádražích. Po vernisáži v Praze na Masaryčce, jejíž součástí byla i simultánka velmistra Martina Petra, putovala přes Plzeň, Ústí nad Labem a Pardubice zase zpět do Prahy.

Soutěž šachy v umění

Soutěž šachy v umění

(únor až červen 2015, web praguechess.cz)
Druhého ročníku soutěže Šachy v umění se opět účastnilo několik desítek soutěžících, kteří se každý týden snažili poznat, z jakého díla je vybraná ukázka. Každá ukázka měla šachovou tematiku a byla z beletrie, poezie, výtvarného umění či filmu. V soutěži vyhrál Pavel Holásek před Josefem Peterkou a Rostislavem Rotreklem. Ceny pro celkové výherce věnoval Antikvariát Dana Kůrovce (poukázky na nákup knih) a pro vylosované v jednotlivých kolech nakladatelství Paseka, Host, Lika klub a Olympia.

Síť šachových kaváren a hospod

Síť šachových kaváren a hospod

(leden 2015 a dále, Česká republika)
Dlouhodobý projekt "Tady se hrají šachy" rozvíjí šachově přátelská prostředí v pohostinských zařízeních. Iniciuje a propaguje síť kaváren, čajoven, vináren, hospod a dalších občerstvoven, kde vám kromě nápojů naservírují i šachovou soupravu. V síti je již více než padesát podniků, jejich seznam a mapu můžete najít na webu chess-cafe.cz. Projekt má i svůj velmi aktivní facebookový profil.


Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb