generální sponzor

ČEZ

partner

Městská část Praha 1
Hudební a divadelní klub Malostranská beseda

sponzor

Unicredit Bank
Severočeské doly a.s.
CE Group energy solutions
Smart Comp. a.s.
czechtourism
Euro Oil
AVE hotels
Pavel Hurda

mediální partner

Hospodářské noviny
Ekonom
Ihned.cz
Šachový týdeník
Untitled Document

hráči

Svidler vs. Navara – ČEZ CHESS TROPHY 2012

GM Peter Svidler (2741)

SvidlerPeter Svidler (36 let) je vítězem Světového poháru 2011 a šestinásobným přeborníkem Ruska, které pravidelně reprezentuje na olympiádách (pětkrát získal zlatou medaili), mistrovstvích světa a významných mezinárodních turnajích. V roce 2006 patřil Peter Svidler společně s Garrym Kasparovem, Veselinem Topalovem a Viswanathanem Anandem mezi čtyři nejlepší hráče světa.

Velmistr Svidler žije v Petrohradu se svojí ženou Olgou a dvěma syny. Je znám jako anglofil a velký fanoušek kriketu.

GM David Navara (2706)

NavaraDavid Navara (27 let) je již mnoho let nejlepším šachistou České republiky. Pravidelně reprezentuje na šachových olympiádách a na mezinárodních turnajích, při každoročních festivalech Pražské šachové společnosti již hrál zápasy s Anatolijem Karpovem, Viktorem Korčnojem, Vladimirem Kramnikem, Nigelem Shortem, Borisem Gelfandem, Alexejem Širovem, Vasilijem Ivančukem, Juditou Polgárovou a Sergejem Movsejanem. Na světovém žebříčku byl nejvýše na třináctém místě (od 1. ledna do 30. června 2007), nyní je na 38. místě (ELO 2706).

V lednu 2007 hrál na svém prvním superturnaji (Corus 2007 ve Wijk aan Zee), kde dokázal černými kameny remizovat i s tehdejším mistrem světa Vladimirem Kramnikem, i s tehdy nejvýše postaveným hráčem na světovém žebříčku a dnešním mistrem světa Viswanathanem Anandem, i s předloňskou světovou ratingovou jedničkou Veselinem Topalovem, a porazit loňskou světovou jedničku Magnuse Carlsena. V létě 2007 vyhrál prestižní turnaj v rapid šachu v německém Mainzu, kde startovalo 762 šachistů z celého světa, včetně velmistrů z první světové desítky. Na mistrovství Evropy jednotlivců v Budvě dělil 1. až 11. místo, a kvalifikoval se tak na Světový pohár.

V roce 2011 hrál velmi úspěšně na Světovém poháru, kde se probojoval mezi osm nejlepších. V lednu 2012 se mu sice nedařilo na superturnaji ve Wijk aan Zee, ale dokázal zde černými figurami porazit vítěze turnaje a světovou dvojku Levona Aronjana.

Po absolvování gymnázia složil David Navara úspěšně zkoušky na čtyři vysoké školy a rozhodl se pro studium logiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, které dokončil v roce 2010. Je svobodný, žije doma s rodiči. Jeho koníčkem je odborná sociologická literatura. Rád sleduje historické dokumenty v televizi. Sport, kromě šachů (pokud šachy jsou sport), ho nikdy nezajímal.

Na konci ledna byl hostem Karla Šípa v televizním pořadu Všechnopárty, který je možné shlédnout v archívu České televize. Píše velmi zajímavý a tisíci čtenářů sledovaný blog.


Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb