generální sponzor

Czechcoal

partner

Lázně Poděbrady
Hotel Zámeček
PORG
Středočeský kraj
Untitled Document

Jurij Averbach

SNĚŽENKY A MACHŘI – CZECH COAL CHESS MATCH 2012

Jurij Averbach

Nejstarší žijící velmistr na světě, devadesátiletý Jurij Averbach je čestným hostem šachového zápasu Sněženky a Machři 2012. Ve středu 12. prosince od 15:00 se můžete přijít podívat na jeho přednášku o historii šachů v Evropě a v Rusku.

Jurij Averbach se narodil 8. února 1922 v Kaluze v Rusku. Jeho otec byl Němec a ateista, jeho matka Ruska a pravoslavná křesťanka, on sám sebe charakterizuje jako fatalistu. Titul mezinárodního velmistra získal v roce 1952 a kvalifikoval se do slavného turnaje kandidátů v Curychu 1953. V roce 1954 vyhrál mistrovství Sovětského svazu, když za ním skončili i Viktor Korčnoj, Tigran Petrosjan, Mark Tajmanov a Salo Flohr. Vyhrál velké mezinárodní turnaje ve Vídni 1961 a v Moskvě 1962.

Dlouhá léta byl šéfredaktorem časopisu Šachmaty v SSSR a prezidentem Sovětské šachové federace. Složil více než sto šachových studií. Napsal několik šachových knih, především o koncovkách, hodně se věnoval i šachové historii. Jeho zatím poslední knihou jsou vzpomínky na život v šachovém světě Centre-Stage and Behind the Scenes (Na scéně a v zákulisí).

Nejstarší žijící velmistr Jurij Averbach s šéfredaktorem časopisu New In Chess Dirkem Janem ten Geuzendamem


Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb