generální partner

ČEZ

partner

GORDIC
Městská část Praha 1
Euro Oil
Euroagentur
Kolektory Praha, a. s.

mediální partner

Lidové noviny
Šachový týdeník
Untitled Document

Přednášky

HARIKRISHNA PENTALA vs. NAVARA - ČEZ CHESS TROPHY 2018

Zkušený velmistr a šachový trenér Robert Cvek si připravil dvě přednášky. První na téma "Triky a gambity v zahájení" a druhá navazující "Jak zachraňovat prohrané partie" (to když ty triky a gambity v zahájení nevyjdou).

Triky a gambity v zahájení:
V poslední době se vyrojilo mnoho knížek o zahájení, které "dokazují", že pouze korektní a přesná hra vám zaručuje buď rovinu (když máte černé), nebo pak malinkou výhodu (když máte bílé). Realita je/může být však jinde. Velmi často právě nejrůznější boční systémy, kde je mnoho "triků" a "polo korektních" gambitů nám přinášejí body. Jak je to možné? Jak to, že "divná" oběť materiálu (kterou stroj celkem rychle vyvrátí), je tak nepříjemná na šachovnici? O tom všem si povíme. Půjdeme za "oponu lidského myšlení" a zjistíme, že všechno je, nebo může být úplně jinak.

Jak zachraňovat prohrané partie:
Všichni známe klasický výrok, že vyhrát vyhranou partii je v šachu to nejtěžší. Takže není třeba věšet hlavu když stojíte na prohru. Naopak, je třeba bojovat. Sám jsem si nedávno na mistrovství ČR zažil boj v úplně prohrané partii (málem jsem dokonce partii vyhrál). Opět půjdeme trochu za oponu lidského myšlení. Častokrát se rozhoduje "mimo šachovnici". Jak je to možné? Uvidíte sami. Šachy jsou kouzelné a někdy dokážou neuvěřitelné divy :-) (samozřejmě skrze nás, lidské bytosti).

Známý šachový publicista Josef Maršálek si připravil přednášku na téma "Aktivní role krále v šachové partii", kterou zároveň představí nové vydání své slavné knihy Královské procházky aneb Šachovou partii rozhodují králové.


Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb