generální partner

ČEZ

partner

Severočeské doly a.s.
UniCredit Bank
Městská část Praha 1
Euro Oil
Euroagentur
Dopravní stavby Brno
Česká obec sokolská

mediální partner

Lidové noviny
E15
EURO
Šachový týdeník
Nss.cz
Untitled Document

Michnův palác

ČEZ Chess Trophy 2015

Michnův palác

Michnův palác nebo také Palác Michny z Vacínova, novějším názvem Tyršův dům je honosný barokní palác, nacházející se v jižní části Malé Strany, na rozhraní Újezdu a Karmelitské ulice. Dnes je sídlem České obce sokolské a Fakulty tělesné výchovy s portu Univerzity Karlovy.

Koncem 16. století zde byl původně postaven renesanční letohrádek, jehož majitelé se zde střídali ovšem poměrně často a každý z nich zde prováděl různé stavební úpravy a rozšíření. Tak se letohrádek proměnil v renesanční vilu s velkou zahradou, která se roku 1623 stala majetkem císařského dvorního úředníka Pavla Michny z Vacínova. Ten vilu nechal kompletně přestavět do barokní podoby a proměnil ji v mohutný palác. V druhé polovině 17. století jej koupili Schwarzenbergové a od druhé poloviny 18. století využívalo palác vojsko, a to až do konce první světové války, kdy byl díky žalostnému stavu klasifikován jako ruina. V roce 1923 ruiny Michnova paláce od pražské obce zakoupila Česká obec sokolská a nechala jej přestavět do současné podoby.

Michnův palác již hostil mistry světa Viswanathana Ananda a Vladimira Kramnika, nejlepší ženskou šachistku všech dob Juditu Polgárovou, šachové legendy Vlastimila Horta, Lubomíra Kaválka a Jana Smejkala a řadu dalších světových velmistrů při festivale ČEZ CHESS TROPHY 2013.


Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb