generální partner

ČEZ

partner

Praha - Evropské hlavní město sportu 2016
Městská část Praha 1
Euro Oil
Euroagentur

mediální partner

Lidové noviny
Šachový týdeník
Untitled Document

Michnův palác

Navara vs. Rapport - ČEZ CHESS TROPHY 2016

Michnův palác

Michnův palác nebo také Palác Michny z Vacínova, novějším názvem Tyršův dům je honosný barokní palác, nacházející se v jižní části Malé Strany, na rozhraní Újezdu a Karmelitské ulice. Dnes je sídlem České obce sokolské a Fakulty tělesné výchovy s portu Univerzity Karlovy.

Koncem 16. století zde byl původně postaven renesanční letohrádek, jehož majitelé se zde střídali ovšem poměrně často a každý z nich zde prováděl různé stavební úpravy a rozšíření. Tak se letohrádek proměnil v renesanční vilu s velkou zahradou, která se roku 1623 stala majetkem císařského dvorního úředníka Pavla Michny z Vacínova. Ten vilu nechal kompletně přestavět do barokní podoby a proměnil ji v mohutný palác. V druhé polovině 17. století jej koupili Schwarzenbergové a od druhé poloviny 18. století využívalo palác vojsko, a to až do konce první světové války, kdy byl díky žalostnému stavu klasifikován jako ruina. V roce 1923 ruiny Michnova paláce od pražské obce zakoupila Česká obec sokolská a nechala jej přestavět do současné podoby.

Michnův palác již hostil mistry světa Viswanathana Ananda a Vladimira Kramnika, nejlepší ženskou šachistku všech dob Juditu Polgárovou, šachové legendy Vlastimila Horta, Lubomíra Kaválka a Jana Smejkala a řadu dalších světových velmistrů při festivale ČEZ CHESS TROPHY 2013.


Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb