generální partner

ČEZ

partner

Praha - Evropské hlavní město sportu 2016
Městská část Praha 1
Euro Oil
Euroagentur

mediální partner

Lidové noviny
Šachový týdeník
Untitled Document

živé šachy

Navara vs. Rapport - ČEZ CHESS TROPHY 2016

živé šachy

Živé šachy v sobě kombinují šachovou partii s divadelním vystoupením, demonstrují krásu šachu širšímu publiku. V sobotu 4. června od 15 hodin na Střeleckém ostrově v centru Prahy budou dva šachoví velmistři hrát partii naslepo a jejich tahy budou demonstrovat živé šachové figury na šachovnici o rozměrech 12x12 m.

Představení doplňují šermířské souboje, když se figurky vyhazují, a nabízejí tak krásnou zábavu i pro odpolední výlet s dětmi. Živé šachy bude předvádět zkušená skupina z Banské Štiavnice, která je na Slovensku hraje každoročně (video).

Živé šachy mají celosvětově dlouhou historii, jejich počátky se datují až do 7. století. Byly rozšířené v renesanční době a to nejen v Evropě, ale mají i svou temnou stránku z dvorů sultána Mohameda I. nebo Ivana Hrozného, kdy šlo spíše o mrtvé šachy. S historií živých šachů se můžete seznámit v článku Rudolfa Soukala a Petra Herejka zde.

Po skončení představení bude následovat autogramiáda nejlepšího českého šachisty Davida Navary (můžete si koupit jeho knihu Můj šachový svět) a nejlepšího juniorského šachisty na světě Richarda Rapporta.Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb