generální partner

České dráhy, a.s.

partner

EA Hotels
Růžolící Chrochtík s.r.o.
SŽDC
Výzkumný ústav železniční, a.s.
GO parking
Bernhardt
Babolat

mediální partner

Lidové noviny
Šachový týdeník
Chessbase.com

pořadatel

Pražská šachová společnost
Untitled Document


pozoruhodnosti Hradce Králové

Šachový vlak 2018

Pozoruhodnosti Hradce Králové

Hradec Králové (německy Königgrätz) je východočeské město plné zeleně ležící na soutoku Labe s Orlicí. Žije zde cca 93 tisíc obyvatel.
Bohatá historie města sahá hluboko do minulosti. Dokládá to první dochovaná písemná zmínka z roku 1225. Ve středověku byl Hradec Králové věnným městem českých královen, zalíbení v něm nalezly především Eliška Rejčka a Eliška Pomořanská. Od 14. století se stalo město s kompaktním renesančním historickým jádrem přirozeným, vojensky a politicky vlivným centrem regionu s vysokou úrovní vzdělanosti a kultury.

Město pod Bílou věží, jednou z nejvýraznějších dominant východočeské metropole se pyšní i dalšími gotickými, renesančními a barokními stavbami (G. Santini, C. Lurago). Moderní česká architektura v duchu secese a funkcionalismu je dílem světově proslulých architektů profesora Jana Kotěry a jeho žáka Josefa Gočára, jehož pozoruhodná urbanistická koncepce vzbuzuje dodnes obdiv a byla inspirací pro několik dalších generací architektů. Stala se podnětem k tomu, že Hradec Králové je nazýván „Salónem republiky“. Hradec Králové je důležitým dopravním uzlem, sídlem mnoha úřadů, státních institucí, bank a významných průmyslových podniků. S městem je spjata i existence tří vysokých škol. Studenti život ve městě obohacují o mnoho kulturních projektů a aktivit. Hradec Králové je také charakteristický tím, že nemá výrazně průmyslové zóny. Paleta klasických průmyslových oborů je zastoupena převážně středními a menšími podniky.

Na královéhradeckém kulturním dění se významně podílí také jedno z nejlepších regionálních činoherních divadel v republice, Klicperovo divadlo, jež čtyřikrát získalo ocenění „Divadlo roku“. Uměleckou institucí světové úrovně představuje loutkové Divadlo Drak. Ve městě je také Filharmonie, která uvádí týdně několik koncertů. Muzeum východních Čech zaujme už samotnou budovou se skvělou secesní architekturou Jana Kotěry. Galerie moderního umění je zaměřená na české výtvarné umění 19. a 20. století. V Kongresovém centru Aldis se pořádají desítky mezinárodních kongresů a atraktivních kulturních událostí.

Ve městě lze najít hotely evropského standardu, obří akvárium, botanickou zahradu léčivých rostlin a další kulturní instituce. Hradec Králové je také významným sportovním střediskem s plaveckým bazénem, městskými lázněmi, krytou halou zimního stadionu, fotbalovými stadiony, koupalištěm a celou řadou dalších zařízení.

Díky bitvě Pruska s Rakouskem u Hradce Králové mohla mít Česká republika svoji první minci s šachovou tematikou. Návrh Jiřího Hanuše pro pamětní stříbrnou minci k 200. výročí této bitvy ale nakonec - bohužel - Bankovní radou ČNB vybrán nebyl.


Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb