generální sponzor

Czechcoal

sponzor

Hotel Cristal Palace
Ingem
Untitled Document

tiskové zprávy

Sněženky a Machři - Czech Coal Chess Match

5. kolo - Machři srovnávají stav zápasu

Podruhé za sebou měli Machři výhodu bílých figur a opět z toho bylo vítězství 2,5 : 1,5. Stav zápasu se tím srovnal na 10 : 10 a poslední tři kola tak slibují napínavé boje. Zcela se už rozehrál Anatolij Karpov a vypadá to, že bude i černými figurami nesmírně silným soupeřem. Kromě toho má skvělou formu Vlastimil Hort a půdu pod nohama získává i Fridrik Olafsson. Na druhé straně Sněženky budou mít dvakrát výhodu bílých figur, a tak by jim vyrovnaný stav po dnešním kole mohl vyhovovat. Navíc ve vzduchu visela porážka 3,5 : 0,5, které zabránila jen závěrečná série chyb v podání Wolfganga Uhlmanna. Německý matador se v zápase dost trápí a dívky se toho nezdráhají využívat, protože jim vzhledem ke stále lepšícím se výkonům zbylých Machrů ani nic jiného nezbývá.“
První dnes skončila partie Anatolije Karpova s Janou Jackovou. Jednalo se o odvetu za porážku a bylo to poznat. Senzace Janina vítězství z prvního kola tak nebyla znehodnocena, obzvlášť při analýze bylo vidět, že jistým pozicím prostě Karpov rozumí ještě trochu jinak. Po zahájení se zdálo, že by Jana mohla získat v nebezpečných zápletkách přinejmenším podklad pro vyrovnání, Karpov však hru vůbec neforsíroval a tahem 19. Dd1! ustanovil charakter pozice, která pro něj byla podstatně výhodnější. Marek Vokáč tak mohl diváky už po druhé upozornit na to, že Karpov je jediný hráč na světě, po jehož tazích „o jedno šikmo dozadu“ se soupeř zpravidla může vzdát. Pozice Jany Jackové v ten moment sice ještě na vzdání nebyla, ale byla už o trochu horší a navíc relativně bezperspektivní. Jana se s tím nedovedla ve vypjaté situaci dobře vyrovnat a po chybách rychle prohrála.

V partii Fridrika Olafssona s Annou Usheninou vznikla dost nestandardní pozice, což se vzhledem k dosavadnímu způsobu hry obou soupeřů zde v Mariánských Lázních dalo očekávat. Oba soupeři se navíc společně řítili do časové tísně, když měl každý z nich na zvládnutí fáze partie od patnáctého do třicátého tahu asi patnáct minut. Poněkud sympatičtěji se v té době jevila pozice Anny Usheniny. Islandský velmistr ji však nebezpečnou obranou nutil k jedné výměně za druhou, postupně přebíral iniciativu a v době, kdy přistoupil po časové kontrole na opakování tahů, stál už snad i mírně lépe. Zajímavá partie a zasloužená remíza, která měla být ze strany Sněženek posledním bodovým ziskem v pátém kole.
Obě zbylé pozice byly prohrané. Vlastimil Hort se v partii s Kateřinou Němcovou zpočátku také vyhýbal taktickým zápletkám. Snažil se svou mladou soupeřku dostat pod tlak v pokud možno docela klidné pozici. Když se však Kateřina pokusila vyvést jej z míry tahem 16...Dc2, nalezl nejpřesnější odpověď 17. Sb4! s dalším 18. a5!. Černá tak ztratila možnost protihry spojenou s tahem Jdb6. Hort získal prostorovou převahu a dále svou pozici zlepšoval. Rozestavení bílých figur například po tahu 27. Kg3 má nesporné estetické kvality, přesto ještě nemusí nutně vést k výhře. Právě v tento moment ovšem přišly Kateřininy chyby 27...Vae8? namísto Vad8 a 28...h5?, způsobené nejspíš nervozitou z nedostatku času před kontrolou. Po 28. f4! se protihra černé spojená s tahem c5 nenapravitelně opozdila a po 29. f5 byl už téměř obrečený její střelec. Ani obrana spojená s vynalézáním taktických zápletek neslavila úspěch. Vlastimil Hort nacházel totiž i nadále v krizových momentech partie ta nejpřesnější pokračování.

Mezitím se už odehrála v Mariánských Lázních zatím asi největší Uhlmannova šachová katastrofa. Nebýt zájmů družstva Sněženek, nemohla by mít Viktorije Cmilyte ze svého dnešního vítězství snad ani radost. Partii začala dobře a po oprávněné výměně dvou figur za věž a dva pěšce dosáhla mírně výhodnější pozice. Pak ovšem vymyslela zcela pochybný plán, a když ho důsledně provedla, byla jí odměnou beznadějná koncovka. Uhlmann do ní vstoupil úvodním tahem 32. Jc1! a moc se nepochybovalo o tom, že brzo dosáhne svého druhého vítězství na turnaji. Pak ovšem přišla ještě docela pochopitelná nepřesnost 43. Jf4 namísto lepšího 43. Je1, dále větší chyba 48...Vxh3, která už vypouštěla výhru. Přesto byla cesta k remíze otevřená a nabídka ze strany litevské hráčky také přišla. Uhlmann se však nechal svést do další taktické zápletky, ve které po možném 55. Sg8+ Kh8 56. Jg6+ nevzal v úvahu jen zdánlivě skromné 56...Kg7! Viktorije Cmilyte vedla závěrečnou fázi partie téměř bezchybně a získala tak pro své družstvo důležitý bod.


Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb