generální sponzor

ČEZ

sponzor

Město Praha
czechtourism
MERO
Unipetrol
Čepro a.s.
Euroagentur
Hotel Kampa
Pražská šachový společnost
Untitled Document

přednáška GM Kaválka

ČEZ CHESS TROPHY 2009

O šachové kráse, o krásných partiích a o cenách za krásu

Přednáška velmistra Lubomíra Kaválka – hotel Best Western Kampa (Všehrdova 16, Praha 1) - sobota 30. 5. 2009 od 16:00

Bude to povídání o tom, co se nám v šachu líbí, co se nám zdá pěkné, co může být i krásné a co nás nadchne. O skvělých kombinacích. O nevyzpytatelných obětech a o gambitech. O šachové pravdě, ale i o trochu nalhávání. O honbách na krále, ale i o vítězných královských taženích.
O mistrech šachového kumštu: od italského umělce Greca k Alexandru Aljechinovi; od nesmrtelného Anderssena k Nakamurovi a Navarovi. O tom, co má francouzský mistr Louis Charles de la Bourdonnais společného s Garri Kasparovem a s českým kouzelníkem Lukášem Černouškem. Bude tam i povídání s mistrem světa Míšou Talem o jednom českém královském gambitu. A nebude chybět český Tal.
Bude to i o znuděném newyorském kavárníkovi, který změnil pohled na šachovou tvorbu. O Fischerově partii století a o šachu v Hollywoodu. O partiích nesmrtelných, nejvýznamějších, nejcennějších, nejlepších i nejkrásnějších. O tajemství jednoho jediného pole. O tom, kdy krása soupeřům vadí i o zničené kráse. O tom, jak nádherně zničit sovětskou šachovou školu. O tom, co krystalizuje krásnou partii a jak ji hodnotit. O cenách nejen za krásu, ale i za partie skvělé a oslňující.

Lubomír Kaválek Během své šachové kariéry Lubomír Kaválek nasbíral množství cen za krásu i za nejlepší partie turnajů. Na studentských šachových olympiádách získal dvě ceny za krásu proti sovětským hráčům – v roce 1962 v Mariánských Lázních proti Eduardu Gufeldovi a v roce 1965 v rumunské Sinaji proti Hermanu Chodosovi. Partie s Gufeldem byla otištěná v antologii největších světových šachových partií („The World’s Greatest Chess Games“). V knize nejlepších partií 20. století Andy Soltise („The 100 Best Games of the 20th Century, Ranked“) se dělí o šesté místo. V této knize je také otištěna jeho partie s Lajosem Portischem, která poprvé získala cenu za nejúchvatnější partii turnaje (the most spectacular game) ve Wijk aan Zee v roce 1975.


Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb